RC repülőmodellek repítésének biztonsági szabályzata
I. A repítési terület kiválasztásának általános szabályai
- A szakmai szempontok betartásával kiválasztott repítési terület tulajdonosát fel kell keresni és engedélyt kérni a repítésre. A földterület tulajdonosának joga van megtagadni a terület használatát, melyet tudomásul kell venni!
- Sportrepülőtér csak a reptér parancsnok (vagy a tárgynapi repülésvezető) tudtával és engedélyével használható. A repülésvezetőnél akkor is kötelező bejelentkezni, ha bírjuk a repülőtér parancsnok elvi engedélyét, csak az ő által kijelölt terület és légtér használható. Amennyiben a légterünkbe ember vezette sportrepülőgép kerül – azonnali kitéréssel – az ütközés esélyét is el kell kerülni.
- Teremben történő repítések előtt vagy az ingatlan tulajdonosának vagy a kezeléssel megbízott felelős vezetőnek az engedélye szükséges. Meg kell akadályozni, hogy a terembe váratlanul érkezhessen olyan személy (főleg gyerek), aki az éppen repülő modellel ütközhet.
II. A repítés terület kiválasztásának szakmai és repítés szabályai
- A modellező pálya legyen egy nagy kiterjedésű, egy irányban hosszú, akadály-mentes terület, melyen a munkaterület kb. 50×100 m-es gondozható pormentes , sima terület.
- A közelben ne legyen nagyfeszültségű elektromos vezeték.
- A munkaterületről repíthető légtér lakott területtől min. 1000 m-re legyen.
- A modellező pályán belül az alábbi területrészek jellemzően elkülönülnek: 1. Fel – leszálló mező (mint munkaterület) a modellvezetők részére (mint irányítási pont) kijelölhető. 2. A modellezők, technikai felszerelések tárolásához, a motorok indításához kijelölt DEPO terület. 3. Kijelölt hely a nézők, nem modellező vendégek részére.
- Gyermek 10 éves kor alatt a pályán felnőtt felügyelete nélkül nem tartózkodhat.
- A pálya területén állatot szabadon engedni TILOS!
III. A repítés szabályai
- A modellező pályán távirányító rádiót bekapcsolni csak a modellező kollégákkal megtörtént frekvencia egyeztetés után szabad.
- A repültetések megkezdése előtt minden modellező köteles ellenőrizni a távirányító berendezés működését, a kormányok helyes kitérését, az akkumulátorok töltöttségét.
- Értékelni kell a meteorológiai körülményeket. A látási határértékeket.
- Vízszintes látás kb. 500 m.
- Magassági látás kb. 100 m.
- Szélsebesség max. kb. 10m/sec
- Levegő hőmérséklete kb. -5 C° + 35 C°.
- A modellrepülő nem játék. A távirányítást tanulni kell. Minden kezdő keressen fel klubot, gyakorlott modellezőt, oktatót. Egyedül próbálkozni TILOS és baleset veszélyes! Az egyedüli, kísérő – segítő nélküli modellrepültetés a későbbiekben már megfelelő gyakorlat mellett sem ajánlott.
- Biztosítani kell a modellező pályán mentődobozt.
- A modellmotorok üzemanyaga tűzveszélyes és mérgező. A szembe jutva gyulladást nagyobb mennyiségben a bőrön át, mérgezést okoz. Az üzemanyagok tárolása csak biztonságos kannákban javasolt.
- A forgó légcsavar, a forgó rotor szakszerűtlen kezelése közben számos roncsolást okozhat a közelálló érdeklődőkben is. Motor indítása előtt mindenkit figyelmeztetni kell!
- A repülőmodell fel és leszállása közben a munkaterületen senki sem tartózkodhat.
- A munkaterület kijelölt irányítási pontján a modellt irányító személyen kívül csak a segítő tartózkodhat.
- Repültetés közben a légtérben azt is figyelni kell, nem közeledik-e ember vezette repülőgép, és ha igen, azonnal le kell szállítani a modellt.
- Tilos repültetni (átrepülni is) emberek fölött, a DEPO fölött, a járműparkoló fölött.
- Tilos az embereknek (embernek) neki repülését kezdeményezni.
- Tilos személyekre, műtárgyakra rácsapást repülni, illetve tilos bármely olyan manővert repülni, ahol a személy és vagyonbiztonságot veszélyeztetik.
- A repítések között ismételten ellenőrizni kell az adófrekvenciákat, különös figyelemmel az újonnan érkezőkre.
- A vitorlázó modellek csörlőberendezéseit négy ponton kell rögzíteni. A fordítócsigákat pedig ki kell kötni két segédcövekhez a húzóerővel ellenkező oldalon. Mindkét rögzítésnek (laza talajon is) biztosítania kell, hogy a legnagyobb igénybevétel (erős szél, nehéz modell) esetén se engedjenek el. Az elszabadult cövek vagy fordítócsiga halálos baleset okozója lehet.
- Folyamatosan kísérjük figyelemmel a változó meteorológiai körülményeket!
- Rendszeresen ellenőrizzük modellünk és felkészültségünk alkalmassági állapotát.
- A modellező tevékenység közbetörténő eseményekért mindenki erkölcsileg és anyagilag felelős.
- A versenyeken az MMSZ elnöksége által jóváhagyott versenyszabályzatok előírásait be kell tartani.
- A verseny lebonyolításáért a főrendező és a főbíró felelős.
- Minden modellrepítő személyes magatartásával járuljon hozzá a modellrepülőtér rendjének és biztonságának betartásához.
IV. Rendezvények, bemutatók
- Valamennyi modellező rendezvény, bemutató és edzés esetében rendelkezni kell a terület tulajdonosának vagy kezelőjének engedélyével. A rendezvény helye lehet:
- saját terület (modellezés céljára épített, bérelt, vagy repülőtéren való tevékenység)
- közterület (sportszabályok, egyéb kulturális hagyományőrző és sport rendezvényeken végzett tevékenység)
Minden esetben be kell tartani a vonatkozó törvényeket és előírásokat.
- A közterületen tartott modellező rendezvények engedélykötelesek (rendőrség, önkormányzat, tisztiorvos). a saját területen tartott rendezvényt is ajánlatos a rendőrségnek bejelenteni.
- Egyéb rendezvények keretén belül tartott modellező bemutató esetében az engedélynek a modellező bemutatóra is vonatkoznia kell. Az ilyen bemutatón való szerepléshez a tag egyesületének hozzájárulása szükséges.
- A bemutató felelősét a rendező szervezet vezetőjének kell kijelölnie.
- A bemutatót végzőnek MMSZ tagsági igazolvánnyal kell rendelkezni (amely egyben biztosítási igazolvány is), vagy az eseményre rendezői felelősségbiztosítást kell kötni. Mindezek elmulasztásáért a főrendező a felelős.
- Szabadonrepülő modellek versenyét a rendező köteles bejelenteni a Hungarocontrolnak a (06) 1 296 91 02 számon.
V. Tartósan modellezésre használt területek biztonsági előírásai
- A modellezés célja épített, vagy tartósan használt területekre külön biztonsági szabályzatot kell készíteni, amelynek tartalmaznia kell:
- A terület modellezés céljára való használatának lehetőségét (milyen napokon, időben, ki veheti igénybe)
- A tevékenységhez igénybe vehető terület meghatározását, a parkolóhely, a tagok depója, a fel-, és leszállópálya, a hajómodellező vagy autómodellező pályák elhelyezését.
- Figyelmeztetést arra vonatkozóan, hogy az üzemelés alatt a pályán senki más nem tartózkodhat, mint a vezetők (pilóták) részére kijelölt helyen tevékenységet végző személy(ek).
- Az igénybe vehető időtartamra repülésvezetőt, illetve autó-, hajómodellező tevékenységet vezető személyt kell kijelölni, aki felelős a tevékenységért.
- Ha egy személy végez modellező tevékenységet, maga felelős, hogy a működési területen ne tartózkodjon illetéktelen személy.
- A biztonsági szabályzatot a területen modellező tevékenységet folytató egyesület(ek)nek kell elkészíteni, azt a területen jól látható helyen ki kell függeszteni, és gondoskodnia kell annak betartásáról.
VI. Eseményjelentés
- Baleset esetén a modell távirányítását végző sportoló – az ő sérülése esetén segítője – szervezze meg a szakszerű ellátást. Anyagi kár okozása esetén a sportoló rögzítse a kár jellegét, keletkezésének körülményeit, a kár szenvedőjének és a tanuk elérhetőségi adatait és minderről soron kívül tájékoztassa a Magyar Modellező Szövetséget, tagsági igazolványa számának megadása mellett.
(A Magyar Modellező Szövetség szabályzata)
[…] A repülőmodellek repítésének biztonsági szabályzatáról egy korábbi cikkben már ejtettünk szót. A legfontosabb pontja a biztonságos reptetésnek az, ha nehézségeink akadnak, tegyük félre a büszkeségünket és alázattal forduljunk a modellező társainkhoz segítségért a közös biztonság érdekében. […]