Gyümölcsfa
Jó képet kapunk a kertünkben legkönnyebben tartható fajokról és fajtákról, ha széjjelnézünk a környéken, mit termeszt a szomszéd és mások. Általában kevesebb gondozás mellett is terem a kajszi, a meggy moníliára kevésbé érzékeny fajtái, a korai cseresznye, a naspolya, a birs, a korai nyári és a régebbi őszi körték, a mogyoró, a dió, a ribizli, a köszméte, a josta és a szamóca. Legnagyobb kockázattal az alma, az őszibarack, a szilva és a téli körte termesztése jár.
Cseresznye
Van: Középkései érésű, középnagy gyümölcsű, feltűnően kemény húsú. Feketéspiros bogyója éretten is roppanó, mégis lédús. Fája viszonylag kicsi, jó télálló, csapadékos vidékre nem ajánlott fajta.
Bigarreau Burlat A legkiválóbb korai cseresznye, mely május végén kezd érni. Gyümölcse nagy, tetszetős, ropogós, kellemesen édes-savas, harmónikus ízű. Jó termőképességű. Fája erős növekedésű. Porzói: Van, Szomolyai fekete, Germersdorfi óriás.
Vera: Középerős növekedésű rendszeresen, bőven termő fája van. Június közepén érő, nagy, piros húsú, középkemény cseresznye. A Bigarreau Burlat-tal kölcsönösen jól termékenyítik egymást.
Germersdorfi 3 , Június közepén érik, gyümölcsei kiváló minőségűek, nagyok, fényesek, sötétbordók. Roppanó édes-savas ízük Magyarországon nagyon kedvelt. Fája erős növekedésű, ellenálló, edzett. Első sorban friss fogyasztásra és exportra való. Telepítésre porzófajtával indokolt: Van, Katalin, Margit.
Margit: A Germersdorfi szabadon keletkezett magonca, ahhoz hasonló tulajdonságokkal, korán fordul termőre.
Hedelfingeni óriás: A legkésőbbi fajta, közepesen nagy gyümölcsű, kiváló termőképességű. Féléretten kesernyés ízű. Nagy, széthajló koronát nevel.
Rita: Gyümölcse középnagy, a héj színe bordó, húsa piros, zamatos. Fája gyenge növekedésű, érési idő: május vége, porzófajta: Katalin, Valerij Cskalov
Katalin Késői érésű új magyar nemesítésű fajta. Nagy, igen nagy gyümölcsei ropogósak, kellemes ízűek. Bőven, rendszeresen terem. Friss fogyasztásra, konzervipari, hűtőházi feldolgozásra egyaránt alkalmas. Géppel is betakarítható.
Linda: Gyümölcse nagy, vállas, gömbforma. Húsa kemény, roppanó, kellemes ízű. Sokáig a fán érlelhető, rendszeresen és igen bőven terem.
Stella A világ első öntermékeny cseresznyefajtája. Gyümölcse középnagy, félkemény, szív alakú, sötétbordó, édes-savas. Jó pollenadó.
Sweetheart cseresznyefa új fajta Magyarországon, öntermékeny. Származási helye Kanada. A gyümölcse ropogós, kirepedésre nem hajlamos. A fája viszonylag kis termetű, ezért kisebb kertekben is elfér. A magyarországi cseresznyék közül az utolsóként érik, íze egyedi.
Meggy
A meggy divatossá vált, de méltán, mert olyan beltartalmi értékei vannak, amelyek egyszerűen szólva lenyűgözőek. Hasznáról sok helyütt lehet olvasni, itt nem érdemes részletezni.
Fogyasztási lehetőségeit azonban érdemes megvizsgálni. Leghatásosabb a friss gyümölcs fogyasztása, antioxidás hatása annak a legerősebb. A szabadgyök-fogó képességet ORAC értékben fejezik ki, 100 gramm gyümölcsre vonatkoztatva.
A meggy ORAC értéke: (forrás: nutritiondat.self.com)
– frissen 12 800
– aszalva 6 800
– fagyasztva 2 030
Összehasonlításul, a híres kék áfonya friss gyümölcsének ORAC értéke 2400. Érdemes tehát akár aszalt, vagy fagyasztott állapotban is fogyasztani.
A friss fogyasztás idénye kicsi kertben is megteremthető már 3 fával is.
1. Meteor korai június 5-20.
2. Érdi bőterrmő június 20-július 5.
3. Újfehértói fürtös július 5-25. (de akár augusztus közepéig ehető a fáról).
http://www.resinfru.hu/meggy-kutatas
A három fa bőven ellát egy egész családot, még eladásra is juthat. Helyigénye kb.100 m2. Aki tud szemezni, vagy van olyan ismerőse aki tud, az egy fával is megoldhatja a feladatot, valamelyik fajtából vásárol 1 db fát, és rászemezteti a másik két fajtát.
Kajszi
A Carmingo nevű új, ígéretes kajszi fajta minden más fajtánál később érik: olyankor, amikor már nincs más kajszi a piacon. Érdemes kipróbálni!
Egyéb jó tulajdonságai mellett az emeli ki, hogy 20 nappal a Bergeron után érik, ami augusztus közepét jelenti, amikor nincs más kajszi fajta a piacon.
Bár vannak még később érő fajtatársai (például a Farlis és a Farius 40 nappal, a Farclo 50 nappal később érik) abban a nemesítési sorozatban amelyben létrejött, de sok egyéb jó tulajdonsága azok elé sorolja.
Gyümölcse
– nagysága 2A-3A
– alakja ovális
– húsa kemény, nem érzékeny a bánásmódra, ám mégsem jól tárolható
– színe narancs alapon 25-50%-ban pirosodott
– cukortartalma 12-13 Brix fok
– íze illatos, édes
– szedési állapota CTIFL 7-8
Virágzása
– időszaka középidejű
– mennyisége közepesen nagy
– porzófajtái a Faralia és a Farbal
Fája
– növekedése középerős, kissé felfelé törekvő
– termőrészei a rövid és hosszú vesszőkön is
– termőképessége jó
– termőre fordulása gyors